(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)

16-12-2014
Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η Ημερίδα Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης που οργάνωσε ο Σχολικός Σύμβουλος της 35ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αττικής κ. Γιαννούλης Γιαννούλης.

Το πρόγραμμα της Ημερίδας

Το υλικό των εισηγήσεων είναι διαθέσιμο παρακάτω:

Καλλιόπη Βλάχου (Δασκάλα). "Αποδέχομαι-Μοιράζομαι-Εντάσσομαι-Αυτοπροσδιορίζομαι"

Αξιοποίηση της Γλώσσας (pdf, 542ΚΒ)

Παρουσίαση του Προγράμματος (από τα "Εκπαιδευτικά Προγράμματα")

Θεόδωρος Αρχοντίδης, δάσκαλος. "Αξιοποίηση των ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο"

Σύντομη παρουσίαση της λειτουργίας και των ιδιαίτερων δυνατοτήτων του Διαδραστικού Πίνακα (pdf, 936ΚΒ)

Ένας τρόπος διδασκαλίας του πρώτου κεφαλαίου των Μαθηματικών της Γ΄τάξης  (pdf, 935ΚΒ)

Οδηγίες κατασκευής ασκήσεων στον Δ.Π. με αξιοποίηση συγκεκριμένων δυνατοτήτων του (pdf, 789ΚΒ)

Παρακάτω είναι τα ίδια αρχεία φτιαγμένα με το λογισμικό του σημειωματάριου του Διαδραστικού Πίνακα mimioXi. Για να ανοίξουν χρειάζεται να υπάρχει εγκατεστημένο στον υπολογιστή το λογισμικό του ΔΠ

Σύντομη παρουσίαση της λειτουργίας και των ιδιαίτερων δυνατοτήτων του Διαδραστικού Πίνακα (904ΚΒ)

Ένας τρόπος διδασκαλίας του πρώτου κεφαλαίου των Μαθηματικών της Γ΄τάξης  (1.827ΚΒ)