(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)

2-6-2014
"Η προαγωγή της σωματικής υγείας των παιδιών ως διαχρονικό αίτημα: γνωρίζω-προλαμβάνω-αντιμετωπίζω"

Σήμερα στο σχολείο μας φιλοξενήθηκε η ημερίδα που συνδιοργανώθηκε από το Κέντρο Υγείας Αστικού Τύπου Περιστερίου
και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄ Αθήνας με θέμα
"

Το πρόγραμμα της ημερίδας είχε εισηγήσεις από την Υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων Αγωγής Υγείας κα Βασιλική Λελεντζή, την Διοικητικά Υπεύθυνη του Κέντρου κα Ελεονώρα Χατζηπασχάλη και τους γιατρούς Ελευθέριο Φωτίου, χειρουργό, Αλεξάνδρα Κολοβού, παιδίατρο και Αλέξανδρο Κωνσταντινίδη, πνευμονολόγο.

Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι διαθέσιμο εδώ.

Οι εισηγήσεις είναι διαθέσιμες στους παρακάτω συνδέσμους (στην παρένθεση αναγράφεται το μέγεθος του αρχείου):

"Ρόλος του Κέντρου Υγρείας Αστικού Τύπου"(809ΚΒ), Ελεονώρα Χατζηπασχάλη, Διοικητικά Υπεύθυνη του Κέντρου Υγείας

"Πρώτες Βοήθειες"(1.838ΚΒ), Ελευθέριος Φωτίου, Χειρουργός

"Παιδικές ιώσεις: Συμπτώματα, Πυτρετός, Αλλεργίες"(531ΚΒ), Αλεξάνδρα Κολοβού, Παιδίατρος

"Παιδικό Άσθμα"(8.228ΚΒ), Αλέξανδρος Κωνσταντινίδης, Πνευμονολόγος

"Διαχείριση πανικού"(669ΚΒ), Αλεξάνδρα Κολοβού, Παιδίατρος

Στην εναρκτήρια εισήγησή της η κα Χατζηπασχάλη μας έδειξε ένα βίντεο σχετικά με το κάπνισμα και τις συνέπειές του.
Το βίντεο είναι διαθέσιμο εδώ.