(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)
6-12-2012
Συμμετοχή του σχολείου μας στην
επιμορφωτική ημερίδα
"Διαχείριση προβλημάτων σχολικής μονάδας"

Την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2012, στο Νεστόρειο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική ημερίδα με γενικό τίτλο "Διαχείριση προβλημάτων σχολικής μονάδας". Η οργάνωση της ημερίδας έγινε από το Σχολικό Σύμβουλο της 35ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αττικής Δρ. Γιαννούλη Γιαννούλη. Δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας εδώ.

Το σχολείο μας συμμετείχε με τρεις εισηγητές:

1) Θεόδωρος Αρχοντίδης, δάσκαλος, διευθυντής του σχολείου. Θέματα εισήγησης: «Παρουσίαση του ΛΑΜΔΑ: Λογισμικό Ανίχνευσης Μαθησιακών Δεξιοτήτων και Αδυναμιών» και «Αξιοποίηση των διαδραστικών πινάκων στην τάξη»

2) Καλλιόπη Βλάχου, δασκάλα του Δ1. Θέμα εισήγησης: «Αντιμετώπιση Σχολικής Βίας: Παρουσίαση Προγράμματος»

3) Δήμητρα Γεωργίλα, δασκάλα του Ε3. Θέμα εισήγησης: «Αντιμετώπιση Σχολικής Βίας: Παρουσίαση Προγράμματος»

Μπορείτε να δείτε το υλικό των εισηγήσεων στους παρακάτω συνδέσμους:

Θεόδωρος Αρχοντίδης

ΛΑΜΔΑ (Λογισμικό Ανίχνευσης Μαθησιακών Δεξιοτήτων και Αδυναμιών)

Αξιοποίηση των διαδραστικών πινάκων στην τάξη

Αξιοποίηση των διαδραστικών πινάκων στην τάξη (παρουσίαση φτιαγμένη με το λογισμικό του Δ.Π. Πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο το mimio studio στον υπολογιστή για να τη δείτε)

Καλλιόπη Βλάχου

Παρουσίαση (7,5ΜΒ)

Φύλλα Εργασίας