Εκπαιδευτικά προγράμματα

Τμήμα
Α1
Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
"Χαράζοντας εικαστικά μονοπάτια καλλιεργούμε τη συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών"
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Θεοδώρα Χανδρινού (Εικαστικών)

Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν η καλλιέργεια προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων όπως και των διαπροσωπικών σχέσεων μέσα στην τάξη.

Στα πλαίσια του προγράμματος αξιοποιήθηκε μεταξύ άλλων και η θεραπευτική συμβολή των εικαστικών (Αrt Therapy).

Οι Εικαστικές Τέχνες έγιναν το όχημα προκειμένου να επιτευχθούν οι βασικοί παιδαγωγικοί στόχοι: Ανάπτυξη και καλλιέργεια συναισθηματικών, κοινωνικών και γνωστικών δεξιοτήτων και διαμόρφωση αισθητικού κριτηρίου.

Τέλος, άλλος ένας στόχος ήταν οι μαθητές να ανακαλύψουν τα ταλέντα τους και μέσα από την αγωγή του προσώπου, να γνωρίσουν τρόπους ώστε να τα καλλιεργήσουν και να τα αξιοποιήσουν προς όφελός τους.

Θεωρούμε σημαντικό να βοηθούμε τους μαθητές μας να εντοπίζουν και να αναδεικνύουν τα θετικά στοιχεία τους, να εκφράζονται και να επικοινωνούν μέσω αυτών.

Το περιβάλλον που ζούμε, καθορίζεται και διαμορφώνεται από εμάς τους ίδιους.

Μερικά από τα έργα που φιλοτέχνησαν οι μαθητές, κατά θεματική ενότητα του προγράμματος:

Διερεύνηση του εσωτερικού μου κόσμου
(αν ήμουν ελάφι, αν ήμουν ψάρι)

Συναισθήματα - Διαπροσωπικές σχέσεις (γράμμα σε έναν φίλο)

Δημιουργώ και μοιράζομαι

Ομαδικές εργασίες
( Αφίσα για τα φρούτα - Ο κήπος της συνεργασίας - Οι ομάδες μας - Το στεφάνι της φιλίας - Τέσσερις εποχές)

Ευχές για καλό καλοκαίρι και καλή πρόοδο στους μαθητές και τις μαθήτριες του Α1 τμήματος.

Συγχαρητήρια για την προθυμία και την δημιουργική συμμετοχή τους.

Μέρος του προγράμματος είναι αναρτημένο στο Εκπαιδευτικό Υλικό