Απόκριες 2013

15-03-2013
Οι "κουδουνοφόροι"
Τμήμα ΣΤ1
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευθυμία Μουργιά (Εικαστικών)

Σε πολλές περιοχές της Ελλάδας, τις απόκριες, οι άνθρωποι φοράνε προβιές ζώων, παλιά ρούχα, βάφουν τα πρόσωπά τους με μουτζούρες από τη φωτιά, κρεμάνε πάνω τους κουδούνια από τα πρόβατα και γυρνάνε στο χωριό χορεύοντας, κάνοντας πολύ φασαρία, και πειράζοντας όποιον τύχει να συναντήσουν. Αυτοί είναι οι "κουδουνοφόροι" ή "κουδουνάδες".

Αυτά τα έθιμα έχουν τις ρίζες τους στην αρχαία Ελλάδα και συνδέονται με την λατρεία του θεού Διόνυσου.

Εμείς δεν είχαμε σκοπό να αναβιώσουμε το έθιμο, αλλά να νιώσουμε πώς είναι οι πραγματικές απόκριές μας: αυθορμητισμός, κέφι, ενέργεια, σκανταλιές, δημιουργικότητα, χορός, φασαρία, φωνές!

Ζητήσαμε λοιπόν από βοσκούς της βόρειας Εύβοιας, να μας δώσουν όσες περισσότερες κουδούνες μπορούσαν. Ανταποκρίθηκαν αμέσως και τους ευχαριστούμε πολύ γι' αυτό!

Μόλις δύο μέρες πριν την παρουσίασή μας, τις παραλάβαμε και αρχίσαμε να ετοιμαζόμαστε. Με παραδοσιακές φορεσιές που βρήκαμε στο σχολείο, με ρούχα παλιά από το σπίτι, ντυθήκαμε, δέσαμε πάνω μας και τα κουδούνια και αρχίσαμε τη φασαρία.

Η εντολή ήταν μία και συγκεκριμένη: ξεσηκώστε το σχολείο!

Και αυτό ήταν που τους ενθουσίασε περισσότερο! Χωρίς ιδιαίτερο προγραμματισμό, χωρίς πρόβες...

Γιατί αυτό είναι οι απόκριες: ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ!