Χριστουγεννιάτικο παζάρι 2015

(17  έως 23-12-2015)

Οι μαθητές των Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων με την καθοδήγηση και τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Αγγλικών Ελένης Πετράκη και Αναστασίας Πασιά και της εκπαιδευτικού Εικαστικών Θεοδώρας Χανδρινού οργάνωσαν και πραγματοποίησαν χριστουγεννιάτικο παζάρι.
Οι μαθητές του Ε2 με τα έσοδα από το παζάρι αγόρασαν είδη πρώτης ανάγκης τα οποία έστειλαν στο Κέντρο Βρεφών "Η ΜΗΤΕΡΑ" στο Ίλιον.
Οι μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 κατέθεσαν τα έσοδα από το παζάρι σε τραπεζικό λογαριασμό για την "ΚΙΒΩΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ" (Μη κερδοσκοπικός οργανισμός ειδικής μέριμνας και προστασίας μητέρας και παιδιού).

Το χριστουγεννιάτικο παζάρι μας έγινε η γέφυρα που έφερε το σχολείο μας σε επαφή με άλλα σχολεία της Ελλάδας, της Ισπανίας και της Ιταλίας, με τα οποία συνεργάστηκε στο πρόγραμμα e-twinning με τίτλο "Recycling through art" αλλά και στο πρόγραμμα με τίτλο "Getting to know our surrounding world". Στιγμιότυπα από τα αποτελέσματα αυτής της συνεργασίας μπορείτε να δείτε εδώ.

Οι μαθητές του Ε2 τμήματος παρουσιάζουν τις εικαστικές τους δημιουργίες.
Κατασκεύασαν έργα από ανακυκλώσιμα υλικά συνδυάζοντας τεχνικές.
Συμμετείχαν στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας, το οποίο πραγματοποιήθηκε από 17 έως και 23 Δεκεμβρίου.
 Αντάλλαξαν ιδέες με τους συμμαθητές τους από το 20ό Δ.Σ. Ιλίου και επίσης με τους μαθητές από τα σχολεία της Ισπανίας Colegio San José και Divina Pastora.
Οι εργασίες υλοποιήθηκαν στο μάθημα των Εικαστικών με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα Θεοδώρα Χανδρινού.

Σας στέλνουμε τις καλύτερες ευχές μας για το 2016!!

Οι προσκλήσεις για το παζάρι (έντυπη και ηλεκτρονική):

Φωτογραφίες από την προετοιμασία για το παζάρι (κατασκευή των εκθεμάτων, στολισμός):

Υλικά που μας έστειλαν οι μαθητές των σχολείων της Ισπανίας Colegio San José και Divina Pastora
στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας μαζί τους στο πρόγραμμα e-twinning με τίτλο
"The Art of Printmaking as a pedagogical tool"

Οι πάγκοι του παζαριού στην τελική μορφή τους: