Γιορτή Χριστουγέννων 2011

Την κύρια ευθύνη για την προετοιμασία και υλοποίηση της φετινής γιορτής των Χριστουγέννων είχε η Β΄ τάξη με υπεύθυνες τις δασκάλες Βασιλεία Καβουριάρη και Ιωάννα Κασβίκη. Συμμετείχαν στα τραγούδια και οι μαθητές της Α΄ τάξης και τέλος οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης που υπό τη χορωδιακή καθοδήγηση της δασκάλας των Αγγλικών, Ελένης Πετράκη, έδωσαν έναν "ευρωπαϊκό" αέρα στο τέλος της γιορτής.

Λίγα λόγια για το θέατρο από τη δασκάλα του Β1 Καβουριάρη Βασιλεία:

Το θέατρο ως πνευματικό αγαθό, υλικό πολιτισμού, ως τέχνη με βαθιές λαϊκές ρίζες, αποτελεί κύριο συστατικό της παιδείας και ειδικά της εκπαίδευσης.

Εκφράζει τη συλλογική ζωή και παριστά συμβολικά την ταυτότητα της ομάδας.

Υπηρετεί τις ανάγκες της κοινότητας και εντείνει το συναίσθημα του "εμείς".

Μια σχολική παράσταση είναι μια δημιουργική δουλειά, αρκεί να πιστέψουμε ότι η επιτυχία της δεν έγκειται στο αποτέλεσμα αλλά στην προετοιμασία. Οι κοινές ώρες που αφιερώνουν οι δάσκαλοι και οι μαθητές ανταλλάσσοντας ιδέες και αυτοσχεδιάζοντας, βοηθούν στο να έρθουν πιο κοντά οι μαθητές μεταξύ τους, οι μαθητές με τους εκπαιδευτικούς, αλλά και οι εκπαιδευτικοί μεταξύ τους.

Οι ώρες που μοιραστήκαμε με την συνάδελφο Ιωάννα Κασβίκη, μας έφεραν πιο κοντά, τόσο εμάς όσο και τα παιδιά των τμημάτων μας (Β1, Β2), αμβλύνοντας τις όποιες "διαφορές" υπήρχαν.

Το πιο σημαντικό που αποκομίσαμε από όλη αυτή την προσπάθεια ήταν  ότι είδαμε δειλά και συνεσταλμένα παιδιά, που δεν ανήκουν στους "καλούς μαθητές" να ξεδιπλώνουν ικανότητες που δε γνωρίζαμε ότι υπήρχαν!

Τελικά η όλη διαδικασία βοήθησε στην απελευθέρωση της φαντασίας των μικρών μαθητών, στην επικοινωνία τους (λεκτική και συναισθηματική) και γενικότερα στην ψυχοσωματική τους συγκρότηση και σκέψη.

Μακάρι να μην είχαμε την πίεση των μαθημάτων σε τόσο μεγάλο βαθμό, ώστε να μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε το πνευματικό αυτό αγαθό περισσότερο και όχι μόνο ευκαιριακά. Βέβαια εμείς οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιούμε το θεατρικό παιχνίδι και τη δραματοποίηση όπως προστάζουν οι σύγχρονες τάσεις της παιδαγωγικής. Και αυτά βοηθούν στην σωματική και συναισθηματική έκφραση των παιδιών αλλά πιστεύω ότι η χαρά και τα οφέλη που παίρνουν από μια θεατρική σχολική παράσταση είναι σαφώς σε μεγαλύτερο βαθμό!