Εκπαιδευτικά προγράμματα

15-6-2016
Τμήματα Α1 και A2
Στοματική Υγιεινή
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Σταματία Κολοφωτιά (Α1) και Αναστασία Κριαρά (Α2)

Τα τμήματα Α1 και Α2 υλοποίησαν κατά το σχολικό έτος 2015-2016  πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας με τίτλο «Στοματική Υγιεινή».

Στόχοι του προγράμματος ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μικροί μαθητές στο θέμα της στοματικής υγιεινής και να υιοθετήσουν σωστές διατροφικές συνήθειες, που βοηθούν στην καλή στοματική υγεία.

Δραστηριότητες των μαθητών κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος:

- Ζωγράφισαν το χαρούμενο – λυπημένο δοντάκι.

- Έμαθαν την ονομασία των δοντιών και τη λειτουργία καθενός.

- Κατασκεύασαν πρόπλασμα στοματικής κοιλότητας τοποθετώντας κάθε δόντι στη σωστή θέση.

- Ενημερώθηκαν για το σωστό βούρτσισμα των δοντιών. Βούρτσισαν τα δόντια τους στη βρύση του σχολείου. Συμπλήρωσαν το ημερολόγιο βουρτσίσματος.

- Αξιοποίησαν διάφορα παραμύθια που αφορούν τη θεματική του προγράμματος εικονογραφώντας τις ιστορίες.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές μας και την κυρία Λατίνου για το υλικό που μας παραχώρησε.

Ευχόμαστε σε όλους καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση!!!

Οι δασκάλες των τμημάτων Α1, Α2
Ματούλα Κολοφωτιά, Αναστασία Κριαρά