Εκπαιδευτικά προγράμματα

10-6-2015
Τμήμα E1
Εργασία για τον υγροβιότοπο του δέλτα Αξιού-Λουδία-Αλιάκμονα
Υπεύθυνος δάσκαλος: Δημήτριος Φατούρος

Στα πλαίσια της υλοποίησης του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Υδροβιότοποι, λίμνες, ποτάμια, θάλασσα» οι μαθητές του Ε1 τμήματος εκπόνησαν μία εργασία για τον Υγρότοπο Δέλτα Αξιού-Αλιάκμονα-Λουδία.

Χωρίστηκαν σε 4 ομάδες, αναλαμβάνοντας η καθεμία ένα διαφορετικό κομμάτι της εργασίας και δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά.

Η εργασία είναι διαθεματική:  Έφτιαξαν λεξιλόγιο με την χρησιμοποιούμενη ορολογία, ασχολήθηκαν με την ιστορία της περιοχής και τη γεωλογική της εξέλιξη, αναγνώρισαν τις έννοιες της μέτρησης επιφάνειας, μήκους, όγκου, ψηφιοποίησαν κείμενα και τα μετέτρεψαν σε αρχείο παρουσίασης, ζωγράφισαν χαρακτηριστικές εικόνες από τα θέματα που καταπιάστηκαν, κατασκεύασαν επιτραπέζιο παιχνίδι με ερωτήσεις από όλο το φάσμα της εργασίας, έμαθαν να εντοπίζουν στον χάρτη αυτόν και άλλους βιότοπους, εστίασαν στην ανθρώπινη δραστηριότητα και την επίδραση που έχει στο φυσικό περιβάλλον με μια πιο κριτική ματιά.

Κατά την εξέλιξη της εργασίας παρακολούθησαν 2 σχετικά ντοκιμαντέρ από τα αρχεία της ΕΡΤ.

Επισκέφτηκαν τρεις υγροβιότοπους εντός κι εκτός Αττικής, όπου κατακτώντας βιωματικά την έννοια του υγροβιότοπου, εμπέδωσαν την ανάγκη διατήρησης και προστασίας του περιβάλλοντος.

Η εργασία, τέλος, παρουσιάστηκε από τα παιδιά με βοήθεια προβολέα, στους γονείς τους, με μεγάλη επιτυχία.

Το αρχείο της παρουσίασης μπορείτε να το δείτε κάνοντας κλικ εδώ.
(Μέγεθος αρχείου 4.600ΚΒ)

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από τις επισκέψεις:
Λίμνη Τσιβλού

Πάρκο Τρίτση

Υγροβιότοπος Βραυρώνας

Οι εικαστικές δημιουργίες των μαθητών:

Το επιτραπέζιο παιχνίδι: