Εκπαιδευτικά προγράμματα

28-5-2015
Τμήματα Β1,Β2
Εκδήλωση για την παρουσίαση του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο:
"Τρώω Υγιεινά - Προστατεύω την υγεία μου"
Υπεύθυνες δασκάλες: Ιωάννα Κασβίκη (Β1) και Αναστασία Κριαρά (Β2)

Οι μαθητές των Β1 και Β2 τμημάτων υλοποίησαν τη σχολική χρονιά 2014 -2015 πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο:
"Τρώω Υγιεινά – Προστατεύω την υγεία μου".

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού. Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος "Είμαι ό,τι τρώω"

Τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν στο θέμα της Υγιεινής Διατροφής, έδειξαν ενδιαφέρον και υιοθέτησαν υγιεινές διατροφικές συνήθειες,
όπως να τρώνε καθημερινά στην τάξη φρούτα, αλλά και υγιεινό δεκατιανό με δημητριακά, λαχανικά και ξηρούς καρπούς:

Άλλαξαν στάση συμπεριφοράς απέναντι στη διατροφή τους. Ενημερώθηκαν στο τι πρέπει να προσέχουν όταν καταναλώνουν βιομηχανοποιημένα προϊόντα διατροφής.

Οι μαθητές καλλιέργησαν την ομαδικότητα, τον διάλογο και τη συνεργατικότητα.
Αξιοποίησαν διάφορα κείμενα και παραμύθια που αφορούν στη θεματική του προγράμματος, προφορικά και γραπτά.
Συγκέντρωσαν παροιμίες, αινίγματα, γλωσσοδέτες:

Φιλοτέχνησαν ατομικές και ομαδικές εργασίες:

Και κολάζ (πατήστε πάνω στην εικόνα για μεγέθυνση):

Έπαιξαν παιχνίδια, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς με θέμα τα φρούτα και τα λαχανικά:

Φύτεψαν λαχανικά στον "κήπο" της τάξης:

Ντύθηκαν φρούτα και λαχανικά και συμμετείχαν σε μουσικό δρώμενο με θέμα τις υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές με τίτλο <<O   Υγιεινούλης και ο Λιχούδης>>:

Όλοι οι μαθητές του σχολείου κεράστηκαν από το τραπέζι με τις υγιεινές τροφές που μαγείρεψαν και μας πρόσφεραν οι γονείς των μαθητών των Β1 και Β2:

Δείτε το βίντεο της εκδήλωσης:

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς τους για τη συνεργασία τους στην υλοποίηση του προγράμματός μας.

Ευχόμαστε σε όλους Καλό Καλοκαίρι!

Οι δασκάλες των τμημάτων Β1 και Β2
Ιωάννα Κασβίκη και Αναστασία Κριαρά