Εκπαιδευτικά προγράμματα

Χριστούγεννα 2012-13
Τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2
Customs and traditions
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελένη Πετράκη (Αγγλικών)

Τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 στα πλαίσια του διαπολιτισμικού προγράμματος που υλοποιούν στο μάθημα των Αγγλικών, με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, Ελένης Πετράκη, προσπάθησαν μέσα από διάφορες δραστηριότητες να κάνουν μια συγκριτική μελέτη των χριστουγεννιάτικων ηθών και εθίμων της Ελλάδας και της Μεγάλης Βρετανίας. Επίσης θέλησαν να συμβάλλουν στη δημιουργία χριστουγεννιάτικης ατμόσφαιρας στο σχολείο στολίζοντάς το με έργα ζωγραφικής και όμορφες χριστουγεννιάτικες κατασκευές.  Σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς των τάξεων, Σακκέτου Κανέλλας (ΣΤ1) και Λάμπρου Σοφίας (ΣΤ2), διοργάνωσαν bazaar με δικές τους δημιουργίες και πεντανόστιμα γλυκά που έφτιαξαν τα παιδιά μαζί με τις μαμάδες τους, τα έσοδα του οποίου θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό. Οι μαθητές του ΣΤ2 μαζί με τη δασκάλα τους ντύθηκαν chef και έφτιαξαν τα δικά τους λαχταριστά τρουφάκια για το παζάρι του σχολείου. Τιμητική θέση στο bazaar είχαν  οι λιλιπούτιοι μαθητές του Β2 που συμμετείχαν με έργα τους στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Ήθη και έθιμα Χριστουγέννων" που υλοποίησαν με τη δασκάλα τους Μικελάτου Σταματίνα.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές του σχολείου, τους γονείς και τους δασκάλους τους που βοήθησαν στην επίτευξη του στόχου μας.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Φωτογραφίες από το χριστουγεννιάτικο στολισμό:

Φωτογραφίες από το χριστουγεννιάτικο bazaar: