(Διδακτικές επισκέψεις)

8-10-2014
Τμήμα: ΣΤ1
Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου (Γκάζι)
Υπεύθυνη δασκάλα: Καλλιόπη Βλάχου

Την Τετάρτη 8 Οκτωβρίου 2014 επισκεφτήκαμε το Μουσείο Φωταερίου στο Γκάζι, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα παιδιά εξερευνούν το Μουσείο στο Γκάζι».

Με την επίσκεψη αυτή, καθώς και με την αξιοποίηση της 1ης Ενότητας του μαθήματος «Ερευνώ και Ανακαλύπτω»  που αναφέρεται στην ΕΝΕΡΓΕΙΑ, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές:

Τέλος μας δόθηκε η ευκαιρία να συνδέσουμε την επίσκεψή μας με την  αντίστοιχη ενότητα της Γλώσσας (Πώς περιγράφουμε ένα κτίσμα, σελ. 24-27).
Μετά την επίσκεψη  και με αφορμή την άσκηση «Περιγράφω ένα κτίριο με ιδιαίτερη σημασία» (Γλώσσα Α’ τεύχος, σελ. 27), οι μαθητές με τη βοήθεια του Φύλλου Εργασίας αλλά και του εντύπου με τις πληροφορίες, εξέφρασαν γραπτώς τα όσα είδαν άκουσαν και έμαθαν.