Αθλητικές δραστηριότητες

Δραστηριότητες του σχολείου για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019

Η φετινή Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού είχε οριστεί για την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, ταυτόχρονα με την Ευρωπαϊκή ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
Στο σχολείο μας (μετά από δύο αναβολές) πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019.
Το σύνθημα της φετινής Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού ήταν "Αγαπώ την άθληση - Αγαπώ την υγεία μου".
Πραγματοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες στις οποίες πήραν μέρος όλοι οι μαθητές.

Μετά από πρόσκλησή μας ήρθαν στο σχολείο μας ο προπονητής ξιφασκίας Αδάσης Κωνσταντίνος
(έχει έρθει και στο παρελθόν:
και δύο μαθητές του, ο Μιχαήλ και η Ζωή και μας παρουσίασαν το ευγενές αυτό άθλημα,
στο οποίο οι αθλητές ξεκινούν τον αγώνα με χαιρετισμό και τον τελειώνουν με τη λέξη "ευχαριστώ".
Τους ευχαριστούμε που αποδέχτηκαν την πρόσκλησή μας αλλά και για την ωραία παρουσίαση,
η οποία μάλιστα πραγματοποιήθηκε τρεις φορές έτσι ώστε να τη δουν όλοι οι μαθητές μας με άνεση.

Στην αυλή οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με παιχνίδια και αθλήματα υπό την καθοδήγηση των γυμναστών μας και την επίβλεψη των δασκάλων.

Γνωριμία με το παραολυμπιακό άθλημα «Μπότσια».
(Από τη δασκάλα Ειδικής Αγωγής Δήμητρα Παπαναστασίου)

Στα πλαίσια των δράσεων για την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019, τα παιδιά της Γ΄ Δημοτικού γνώρισαν την αξία των Ολυμπιακών αλλά και Παραολυμπιακών αγώνων, μέσω της αντίστοιχης ενότητας του μαθήματος Μελέτης Περιβάλλοντος «Νους και Σώμα».
Ειδικότερα, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν και να παίξουν το παραολυμπιακό άθλημα «Μπότσια». Πρόκειται για μια δοκιμασία που συμμετέχουν αθλητές με εγκεφαλική παράλυση και κακώσεις του νωτιαίου μυελού. Απαιτεί συντονισμό των μυών και πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Τα παιδιά έκατσαν σε καρέκλες, για να μιμηθούν τα άτομα με αναπηρικό αμαξίδιο. Ο σκοπός του παιχνιδιού είναι το παιδί να ρίξει ή να κυλήσει τις μπάλες έτσι ώστε  να προσεγγίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο την ειδική μπάλα στόχο.
Το Μπότσια αναπτυσσόταν για χρόνια ως δραστηριότητα ψυχαγωγίας και εισήχθηκε σε αγωνιστικό πρόγραμμα στους Παραολυμπιακούς αγώνες της Νέας Υόρκης το 1984.