(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)

14-11-2019
"Χτίζοντας αρμονικές σχέσεις Σχολείου-Οικογένειας"

Σήμερα στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική ημερίδα της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου κας Φανής Τσιαμπάση με θέμα τις σχέσεις σχολείου-οικογένειας.

Στην ημερίδα συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου καθώς και οι εκπαιδευτικοί του 9ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου.

Έγιναν σύντομες θεωρητικές παρουσιάσεις και ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των συναδέλφων σε ομάδες εργασίας, οι οποίες άλλαζαν σύνθεση με σκοπό όλοι να συνομιλήσουν με όλους κι έτσι να γίνει η μεγαλύτερη δυνατή ανταλλαγή εμπειριών σχετικά με το πώς οικοδομούνται αρμονικές σχέσεις μεταξύ των δύο "συνεργατών": του σχολείου και της οικογένειας προς όφελος των μαθητών κατά κύριο λόγο αλλά και των γονέων και των εκπαιδευτικών.