(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)

28-3-2019
"Διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς στο σχολείο"

Σήμερα στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική ημερίδα της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου κας Φανής Τσιαμπάση με θέμα τη διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς στο σχολείο.

Στην ημερίδα συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου καθώς και οι εκπαιδευτικοί του 12ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου.

Στο συντονισμό της διαδικασίας βοήθησε η υποδιευθύντρια του σχολείου κα Καλλιόπη Βλάχου.

Αρχικά παρουσιάστηκε το θεωρητικό υπόβαθρο της οικοσυστημικής προσέγγισης και στη συνέχεια έγινε ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των συναδέλφων σε ομάδες εργασίας, οι οποίες άλλαζαν σύνθεση με σκοπό όλοι να συνομιλήσουν με όλους κι έτσι να γίνει η μεγαλύτερη δυνατή ανταλλαγή εμπειριών και τεχνικών αντιμετώπισης των συμπεριφορών που δημιουργούν προβλήματα.

Στο τελευταίο μέρος της ημερίδας, η κυρία Μαρία Δερέκα, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης, παρουσίασε το θέμα
"Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής-Υπερκινητικότητα (ΔΕΠ-Υ): Τρόποι αντιμετώπισης"