(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)

9-9-2014
Συμμετοχή του σχολείου μας στην
επιμορφωτική ημερίδα
"Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. στα Μαθηματικά"

Την Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου 2014, στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική ημερίδα με γενικό τίτλο "Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. στα Μαθηματικά". Την ημερίδα οργάνωσαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι 35ης και 36ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αττικής κ.κ. Γιαννούλης Γιαννούλης και Οδυσσέας Ευαγέλου.

Το σχολείο μας συμμετείχε με εισηγητή τον διευθυντή Θεόδωρο Αρχοντίδη. Η εισήγηση είχε τίτλο "Αξιοποίηση του διαδραστικού πίνακα στα Μαθηματικά της ΣΤ΄ τάξης" και χωριζόταν σε δύο μέρη:

α) Σύντομη παρουσίαση της λειτουργίας και των ιδιαίτερων δυνατοτήτων του Δ.Π.   και

Το υλικό της εισήγησης είναι διαθέσιμο παρακάτω:

α) Σύντομη παρουσίαση της λειτουργίας και των ιδιαίτερων δυνατοτήτων του Δ.Π. (pdf, 437KB)

β) Παρουσίαση ενός τρόπου διδασκαλίας του 1ου κεφαλαίου των Μαθηματικών (Φυσικοί αριθμοί). (pdf, 2.148KB)

β) Παρουσίαση ενός τρόπου διδασκαλίας του 1ου κεφαλαίου των Μαθηματικών (Φυσικοί αριθμοί). (ink, 1.548ΚΒ.  Aρχείο φτιαγμένο με το λογισμικό του σημειωματάριου του Διαδραστικού Πίνακα mimioXi. Για να ανοίξει χρειάζεται να υπάρχει εγκατεστημένο στον υπολογιστή το λογισμικό του ΔΠ).