(Δράσεις-Ημερίδες-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις-Επισκέψεις δημιουργών)

20-3-2013

"Αλλάζοντας συμπεριφορές. Σχολεία για την ανακύκλωση"

(Πρόγραμμα ενημέρωσης & ευαισθητοποίησης για την ανακύκλωση-εναλλακτική διαχείριση απορριμμάτων)

Σήμερα στο χώρο του σχολείου μας έγιναν τέσσερεις παρουσιάσεις του προγράμματος ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την ανακύκλωση-εναλλακτική διαχείριση απορριμμάτων με τίτλο "Αλλάζοντας συμπεριφορές. Σχολεία για την ανακύκλωση". Το πρόγραμμα οργανώνεται από την Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης και η παρουσίασή του έγινε από τον κύριο Καραγιάννη Σταύρο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν και να ακούσουν πράγματα που ακόμη και οι μεγάλοι δεν γνωρίζουμε σχετικά με τη σωστή διαχείριση των απορριμμάτων.

Η παρουσίαση ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή πληροφορία: Αν μαζέψουμε τα σκουπίδια που πετάμε για ένα χρόνο όλοι οι κάτοικοι της Ελλάδας, θα έφταναν να γεμίσουν την εθνική οδό από την Αθήνα έως την Αλεξανδρούπολη και να δημιουργήσουν ένα στρώμα ύψους 1,5 μέτρου! Αυτό και μόνο δείχνει την αναγκαιότητα αλλαγής τρόπου διαχείρισης των απορριμμάτων που δημιουργούμε προκειμένου να βελτιώσουμε και να διατηρήσουμε το περιβάλλον στο οποίο ζούμε.

Ας μάθουμε να ανακυκλώνουμε σωστά:

Παίξτε το παιχνίδι της ανακύκλωσης
(στη σελίδα που θα ανοίξει υπάρχει και το δεύτερο βίντεο της σημερινής παρουσίασης με τίτλο "Μάθε για την ανακύκλωση"
)