Εργασίες μαθητών

20-3-2018
Τάξη ΣΤ΄

Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κωνσταντίνος Κνήτου (ΣΤ1) και Αθηνά Κούκλη (ΣΤ2)

Φέτος το σχολείο μας πήρε μέρος για πρώτη φορά στη δράση με τίτλο "Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης". Η δράση διοργανώνεται από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Λακωνίας, Πιερίας, Κω και Θεσπρωτίας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Σήμερα, Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, στις 12:33 (η μέτρηση έγινε αυτήν τη χρονική στιγμή, γιατί το πείραμα απαιτεί ακρίβεια) οι μαθητές της έκτης τάξης που είχαν κατέβει στην αυλή, χρησιμοποίησαν ως "οβελίσκο" τον στύλο στήριξης του διχτυού του βόλεϊ και μέτρησαν το μήκος του (2,47μ) και το μήκος της σκιάς του (1,92μ) τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Τα υπόλοιπα ήταν απλά: Ακολούθησαν τις οδηγίες του φύλλου εργασίας και υπολόγισαν με μεγάλη ακρίβεια την περιφέρεια της Γης (40.132 χιλιόμετρα, το πραγματικό είναι 40.075) και την ακτίνα της (6.390 χιλιόμετρα, το πραγματικό είναι 6.371).

Διαβάστε το δελτίο τύπου που εξέδωσαν οι υπεύθυνοι της δράσης μετά την ολοκλήρωσή της.