Εργασίες μαθητών

24-2-2012
Τάξη ΣΤ
"Οι μικροί ερευνητές"
(Έρευνα για τα ατυχήματα στο σχολείο μας - προτάσεις για την αποφυγή τους.)

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ζωή Σελίμη και Καλλιόπη Βλάχου

«Οι μικροί ερευνητές»

Τα παιδιά της ΣΤ’ Δημοτικού, με αφορμή σχετική αναφορά που υπάρχει στο βιβλίο της γλώσσας τους για τα παιδικά ατυχήματα, έγιναν για λίγο οι ίδιοι «μικροί ερευνητές» ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

• Δημιούργησαν το ερωτηματολόγιο, πάνω στο οποίο βασίστηκε η έρευνά τους και χωρίστηκαν σε ομάδες.

• Η κάθε ομάδα ανέλαβε από ένα τμήμα του σχολείου.

• Αφού λοιπόν έγινε η διανομή των ερωτηματολογίων, ακολούθησε  η συγκέντρωση, η  αποδελτίωση αυτών και η στατιστική επεξεργασία των αποτελεσμάτων, που έγινε με τη βοήθεια του δασκάλου της Πληροφορικής, Γιώργου Κοντογιάννη.

• Στη συνέχεια –με βάση τα αποτελέσματα- οι μαθητές  έκαναν προτάσεις  για την αποφυγή των ατυχημάτων στο χώρο του σχολείου.

• Τέλος  η κάθε ομάδα ανακοίνωσε τα αποτελέσματα της έρευνας  στο τμήμα που είχε αναλάβει.

Βασιζόμενοι στην αρχή που υποστηρίζει ότι τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα μέσα από τη δράση και τη συνεργασία τους προσπαθήσαμε όλοι μαζί να αναδείξουμε τη σπουδαιότητα της έρευνας στη ζωή μας και πώς αυτή αποτελεί το βασικό εργαλείο της επιστήμης για την εξέλιξη και πρόοδο της ανθρωπότητας.

Ελπίζουμε το εργαλείο αυτό να το χρησιμοποιήσουν και οι ίδιοι οι μαθητές στο μέλλον, ως «αυριανοί επιστήμονες».

Οι δασκάλες  της ΣΤ’ τάξης
Ζωή Σελίμη και Καλλιόπη Βλάχου

Ερωτηματολόγιο για τις Α-Β τάξεις

Ερωτηματολόγιο για τις Γ-Δ τάξεις