Τα έθιμα και οι παραδόσεις εμπνέουν τους μαθητές μας

4-4-2012

Τμήματα Α1, Α2, Ε1

"Το κυνήγι των κρυμμένων αυγών"
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:
Ζηνοβία Μιχάλογλου (Γερμανικών)

Στο σχολείο μας σήμερα παίξαμε μια παραλλαγή ενός γερμανικού πασχαλινού εθίμου που λέγεται "Το κυνήγι του χαμένου αυγού". Πρόκειται για ένα παιχνίδι σύμφωνα με το οποίο το Πασχαλινό Κουνελάκι κρύβει καλά, σε κήπους και αυλές, τα πασχαλινά αυγά και τα μικρά παιδιά πρέπει να τα βρουν και να τα μαζέψουν στο καλάθι τους.

Εμείς το τροποποιήσαμε: Τα μεγάλα παιδιά της Ε΄ τάξης ανέλαβαν να κρύψουν τα αυγά σε διάφορες μεριές στο προαύλιο του σχολείου. Την ίδια ώρα οι "κυνηγοί", δηλαδή τα παιδιά της Α΄ τάξης ενημερώνονταν για τους κανόνες του παιχνιδιού. Τα μικρά παιδιά χωρίστηκαν σε δέκα ομάδες των τεσσάρων-πέντε ατόμων η καθεμιά. Η κάθε ομάδα έπρεπε να βρει δέκα αυγά ενός συγκεκριμένου χρώματος και να τα μαζέψει στο καλάθι της. Αν έβρισκε αυγά άλλου χρώματος, τα άφηνε στη θέση τους. Σε κάθε ομάδα ορίστηκε ένας μαθητής της Ε΄ τάξης ως αρχηγός-βοηθός για να τους θυμίζει το χρώμα της ομάδας. Το παιχνίδι ήταν διασκεδαστικό για μικρούς και μεγάλους. Όλοι νίκησαν αφού όλες οι ομάδες βρήκαν και τα δέκα αυγά που έπρεπε να βρουν κι έτσι όλοι πήραν το δώρο τους που ήταν και πάλι ένα διακοσμητικό πασχαλινό αυγό.

Συγχαρητήρια στη δασκάλα των Γερμανικών Ζηνοβία Μιχάλογλου που είχε την ιδέα. Ευχαριστούμε τη δασκάλα των Εικαστικών Ευθυμία Μουργιά που βοήθησε στην οργάνωση του παιχνιδιού ενημερώνοντας τους μικρούς μαθητές για τους κανόνες του. Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές της Ε΄ τάξης που συνέβαλαν ως αρχηγοί-βοηθοί των ομάδων ώστε το παιχνίδι να εκτελεστεί άψογα. Μπράβο τους!

Ιδού μερικά στιγμιότυπα από το παιχνίδι:

Οι μεγάλοι μαθητές (Ε΄ τάξη) κρύβουν τα αυγά.

Την ώρα που οι μεγάλοι μαθητές έκρυβαν τα αυγά, οι μικροί μαθητές ενημερώνονταν για τους κανόνες,
χωρίζονταν σε ομάδες και τους αναλάμβαναν οι αρχηγοί-βοηθοί (άλλοι μαθητές της Ε΄ τάξης).

Το κυνήγι αρχίζει!

Οπ! Το βρήκα!

Η ομάδα μετράει τα αυγά της...                           Τα βρήκαμε όλα!

Είμαστε όλοι νικητές!