Δραστηριότητες
Τέχνη και σχολείο

3-6-2014
Τμήμα Γ1
Η ποίηση εμπνέει τους μαθητές
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Θεοδώρα Χανδρινού (Εικαστικών)

Τίποτα μεγάλο δε δημιουργήθηκε χωρίς να αναλωθεί ο δημιουργός ολόκληρος στο έργο.
Thomas Elliot

Η ευαισθησία μας, για να δημιουργήσει κάτι, έχει ανάγκη, όπως και ο ατμός, από ορισμένες αντιστάσεις. Αλλιώς χάνεται, γίνεται καταχνιά, σύννεφο, και βροχή.
Έχει ανάγκη από ένα διάλογο. Ακόμη και στην ποίηση, ο διάλογος υπάρχει.

Δεν είναι χωρίς αιτία που βλέπουμε στα δημοτικά μας τραγούδια να κουβεντιάζουν τα όρη και τα πουλιά,
κι ας θυμηθούμε πως η αρχή της ποίησης είναι το κλητικό επιφώνημα που ανοίγει η συνομιλία.
Γιώργος Σεφέρης (5η έκδοση 1984) ΔΟΚΙΜΕΣ τόμος Α εκδ. ΙΚΑΡΟΣ

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Εικαστικών και καλύπτοντας δραστηριότητες που αφορούν το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο Ανακυκλώνω-Παίζω-Μαθαίνω-Δημιουργώ, με τους μαθητές του Γ1 τμήματος, εμπνευστήκαμε από μεγάλους ποιητές και παρουσιάζουμε τις εικαστικές δημιουργίες μας:

(1.331ΚΒ)