Τέχνη και σχολείο

30-05-2014
Τμήμα Γ1
Με αφορμή το έργο του Joan Miro

Παιχνίδι με τα βασικά χρώματα, τα θερμά και τα ψυχρά
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Θεοδώρα Χανδρινού (Εικαστικών)

Τα έργα του Joan Miró έγιναν αφορμή για να αναπτυχθούν διαθεματικά οι παιδαγωγικοί στόχοι του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιείται αυτόν τον καιρό με τους μαθητές του Γ1 τμήματος.

Ο Μιρό (Joan Miró), κύριος εκπρόσωπος των «Σουρεαλιστών», μας αποκαλύπτει ένα ιδιαίτερο λεξιλόγιο με το ζωγραφικό του έργο.

Οι Σουρεαλιστές αγαπούσαν να συνδυάζουν εικόνες του ονείρου με λογικές σκηνές, δημιουργώντας μια υπερ-πραγματικότητα (sur-realite).

Απλά σχέδια, καλλιγραφημένες μορφές, πολύπλοκα διακοσμητικά μοτίβα και προσωπικά σύμβολα χορεύουν στους καμβάδες.

Όσο για το χρώμα  ήταν πάντα η λατρεία των ζωγράφων αυτών! Λαμπερά, έντονα, πλακάτα χρώματα παντού. Στη δόξα τους και τα βασικά χρώματα (κόκκινο, κίτρινο, μπλε). Εκφράζουν συναισθήματα και μαρτυρούν την επίδραση που είχε ο Φωβισμός στη ζωγραφική του Μιρό.

Σ‘ αυτόν τον παραμυθένιο κόσμο που έπλασε ο ζωγράφος, μας προσκαλεί. Μπαίνουμε και τον ακολουθούμε στο παιχνίδι του μέσα από τις δημιουργίες των μαθητών του Γ1 τμήματος!