Τέχνη και σχολείο

15-03-2013

"Ταξίδι στην Αρχαία Ελλάδα με όχημα τη μουσική"

Σήμερα στο χώρο του σχολείου μας παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ταξίδι στην Αρχαία Ελλάδα με όχημα τη μουσική». Το πρόγραμμα οργανώνεται και παρουσιάζεται από το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής Κληρονομιάς «Λύραυλος». Παρουσιάστηκαν 40 μουσικά όργανα, πνευστά, κρουστά και έγχορδα, μερικά από τα οποία είναι πιστά αντίγραφα αρχαίων μουσικών οργάνων. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να δουν αλλά και να ακούσουν ήχους και μουσική που άκουγαν οι Αρχαίοι Έλληνες! Ήταν πραγματικά ένα ταξίδι μαγευτικό.

Μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση από αυτό βλέποντας τις φωτογραφίες:

Οι υπεύθυνοι του Λύραυλου μας έστειλαν φωτογραφίες που δείχνουν από κοντά τα μουσικά όργανα:

και κάποια μουσικά κομμάτια με καλή ηχογράφηση. Ακούστε τα κάνοντας κλικ στους παρακάτω συνδέσμους:

Πρώτο στάσιμο από την τραγωδία "Ορέστης"

Απόλλων και Μαρσύας

Αρκαδία

Παν (ο Θεός) από την τραγωδία "Αίας"

Ο Επιτάφιος του Σείκιλου

Τζιβαέρι