Τέχνη και σχολείο

Εικαστικές δημιουργίες 2011-12 (4)
30-5-2012
Συμπλήρωση τοιχογραφιών προηγούμενου σχολικού έτους
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευθυμία Μουργιά
(Εικαστικών)

Το σχολικό έτος 2010-11 είχαμε την τύχη να έχουμε στο σύλλογο διδασκόντων τον εκπαιδευτικό Εικαστικών Καπαρουνάκη Γεώργιο. Με την καθοδήγησή του οι μαθητές μας έγιναν μικροί καλλιτέχνες. Μεταξύ άλλων με τις ζωγραφιές τους ομόρφυναν τους τοίχους του σχολείου (μπορείτε να δείτε τα έργα τους εδώ). Όμως το κτήριο είναι μεγάλο και μια χρονιά δεν είναι αρκετή...

Φέτος (σχολική χρονιά 2011-12) εκπαιδευτικός Εικαστικών στο σχολείο μας είναι η κυρία Ευθυμία Μουργιά. Μία από τις πολλές και ωραίες εργασίες που υλοποίησε με τους μαθητές μας ήταν η συνέχιση των τοιχογραφιών προς μεγάλη ευχαρίστηση των παιδιών που ήθελαν να συνεχιστεί το έργο που είχαν ξεκινήσει πέρυσι. Είναι ευχάριστο και αισιόδοξο το ότι υπάρχουν άνθρωποι που εφαρμόζουν εμπράκτως την ευαγγελική ρήση "ουκ ήλθον καταλύσαι... αλλά ήλθον πληρώσαι".