Συμμετοχή σε διαγωνισμούς - Διακρίσεις

21-03-201
Τμήμα Ε1
Υπεύθυνος δάσκαλος: Δημήτριος Φατούρος

Οι μαθητές του Ε1 τμήματος του σχολείου μας αποφάσισαν να δραματοποιήσουν επιστημονικά θέματα με τα οποία καταπιάστηκαν στο μάθημα των Φυσικών. Αφορμή στάθηκε ο διαγωνισμός του School-Lab, μια πρωτότυπη διαδικτυακή πλατφόρμα δημιουργίας και ανταλλαγής ιδεών για την επιστήμη, στην οποία συμμετέχουν από κοινού μαθητές, εκπαιδευτικοί και ερευνητές!

Επειδή το ενδιαφέρον για τη συμμετοχή ήταν καθολικό, δημιουργήθηκαν ομάδες των 6 έως 7 μαθητών, προκειμένου να πάρουν όλοι μέρος στη δραματοποίηση. Οι προσπάθειες βιντεοσκοπήθηκαν και αναρτήθηκαν στη σελίδα του διαγωνισμού, σε βίντεο των 3 ως 5 λεπτών. Τα θέματα που επιλέχτηκαν ήταν από το κεφάλαιο της θερμότητας. Προσπάθησαν διασκεδάζοντας να επικοινωνήσουν με απλό τρόπο τα εξής θέματα:

- την τήξη και πήξη των στερεών, παριστάνοντας τα μόρια της σοκολάτας (Ομάδα ΣΟΚΟΛΑΤΑ):

– την συμπύκνωση των υδρατμών στο παγωμένο τζάμι, παριστάνοντας τα μόρια υδρατμών στον αέρα (Ομάδα ΥΔΡΑΤΜΟΙ):

– την αλλαγή φάσεων του νερού ανάλογα τη θερμοκρασία του, από τον πάγο μέχρι τον ατμό, παριστάνοντας τα μόρια του νερού (Ομάδα ΠΑΓΩΜΕΝΟΙ):

Η όλη διαδικασία ήταν εντυπωσιακή, η συμμετοχή καθολική και ευχάριστη.

Μπορεί να μη διακριθήκαμε στον διαγωνισμό, κερδίσαμε όμως σε γνώση και εμπειρία, που ήταν και ο βασικός στόχος μας.