14ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ
και του Τμήματος Πρόωρης Υποδοχής (7:00-8:00 το πρωί)

Το πρόγραμμα του Ολοήμερου:

13:15  σχολάει το πρωινό πρόγραμμα (6 διδακτικές ώρες)

13:20−14:00   40'  1η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος-Σίτιση

14:00−14:15   15'  Διάλειμμα

14:15−15:00   45'  2η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος-(Μελέτη)

15:00−15.15  15'  Διάλειμμα

15:15−16:00  45'  3η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος-(ΤΠΕ, Αθλητισμός, Αγγλικά, Εικαστικά, Μουσική, Θεατρική Ανωνή,κλπ. Λήξη ολοήμερου προγράμματος.)

Προσοχή: Η σειρά της δεύτερης και τρίτης ώρας μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις συνθήκες. Δηλαδή μπορεί η μελέτη να γίνεται την 3η ώρα αντί για τη 2η)

1. Η φοίτηση των μαθητών που εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωτική.

2. Η ώρα αποχώρησης (15:00 ή 16:00) δηλώνεται κατά την εγγραφή.

3. Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα μπορούν να εγγραφούν:

α) οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Όταν ο ένας γονέας εργάζεται και ο άλλος έχει κάρτα ανεργίας, έχουν δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες κλπ αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα.

β) οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολύτεκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένους σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένους).

Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7:00-8:00 το πρωί)

Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα και των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς.

Διαδικασία εγγραφής - Προθεσμία

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους (το έντυπο που σας έχει διανεμηθεί).
Η υποβολή της αίτησης εγγραφής στο ολοήμερο για φέτος καλόν είναι να γίνει έως την Παρασκευή 17 Ιουνίου 2016 (λόγω της αργίας του Αγίου Πνεύματος τη Δευτέρα 20/6).
Οι αιτήσεις πρέπει να συνοδεύονται από τα σχετικά δικαιολογητικά (βεβαιώσεις εργασίας, φωτοαντίγραφο κάρτας ανεργίας κλπ).